Hasiči

Historie a současnost SDH část 3.

1980
První a asi nadlouho jediná požární soutěž konaná v Husí Lhotě. Zvítězilo pořádající SDH Husí Lhota ve složení: Šrajer Zdeněk, Kaska Josef, Kaska Zdeněk, Štěpánek Václav, Jaroš Břetislav, Vocásek Slavomír, Čejka Josef, Holub Václav. Rozhodčí za 
SDH Husí Lhota : Tichý Václav

Hasiči

Družstvo ve stejném složení vyhrálo i následnou požární soutěž ve Březně.

1982
Požár hospodářské budovy JZD Březno v Sukoradech, pravděpodobnou příčinou požáru byla neopatrnost při svářecích pracích. Účast za SDH Husí Lhota při likvidaci požáru: Šrajer Zdeněk, Kaska Josef, Kaska Zdeněk, Štěpánek Václav, Jaroš Břetislav, Vocásek Slavomír, Čejka Josef, Tichý Václav.

1999 
Návštěva Feuerwehrkommandanta (velitel hasičského záchranného sboru) Dietra Schrödera z královského města Liebenburg SRN.

Likvidace požárního vozu značky Robur. Likvidaci realizovali: Martin Kaska, Martin Kryštofek a Luboš Výtvar. Vypuštění provozních náplní, kompletní rozebrání vozu, separaci materiálů a jejich odvoz do sběrných surovin. Získaný finanční obnos byl využit pro nákup sportovního vybavení SDH Husí Lhota.

Hasiči

2000
Dovybavení požární stříkačky elektrickým spouštěčem. Realizovali: Kaska Martin, Kryštofek Martin, Výtvar Luboš.

Dne 14.8.2000 požár dřevěné stodoly ve vzdálenosti cca 4 m od rodinného domu,.Požár uhašen ve spolupráci s HZS Mladá Boleslav bez rozšíření požáru na jiné budovy. V blízkosti požáru se nacházel plný nadzemní zásobník topného plynu.

Popis zásahu uvedeného požáru jedním ze zasahujících členů SDH Husí Lhota: 
„Průběh: tento požár byl pro nás mladé první zkušeností s nebezpečím ohrožení obce. Tato nenadálá situace zapříčila velký zájem občanů – čumilů. Čemuž pomohlo i rychlé rozhlášení rozhlasem. Majitel zavolal na linku 150, kde se operační důstojník dozvěděl kde, co a komu hoří!
Zásah: jelikož naše obec rok předtím zrušila hasičský automobil, byl pro zásah použit soukromý traktor značky Zetor člena SDH Husí Lhota. Nejhorší bylo najít klíče, protože od ní v tu dobu existovali jen 3 exempláře. Z malotraktoru jsem použil akumulátor, u kterého bylo jisté, že bude zaručovat nastartování PPS-12.
V domnění, že PPS-12 má ve výbavě nástavec na hydrant jsme vyrazili k místu požáru, před kterým se na ulici nacházel hydrant. Po zaparkování a roztažení hadic jsme zjistili, že nástavec na hydrant chybí. Bylo zbytečné řešit, kde je. Nezbývalo nic jiného než použít PPS-12 a dopravit vodu z rybníka. 
Nastala zběsilá jízda traktorem. Co bylo roztaženo nechali jsme být a vyrazili na „PPS-ce“ k rybníku. Závodili jsme s časem, přišli jsme o rozdělovač, který vzal za své pádem pod kola PPS. Montáž savic a zprovoznění stroje proběhlo bez problémů a letěl sací koš do proutěného košíku, který pan Kaňka hodil do rybníka. Nasáli jsme a začali jsme hasit. Těsně po začátku hašení přijela profesionální hasičská jednotka z MB, která začala ochlazovat nádrž s topným plynem v těsném sousedství požáru. 
Naši borci hlídali stranu od Kasků a ochlazovali štít rodinného domku. Martin Čejka se spolu s Václavem Antošem střídal ve stříkání a vytahování doutnajícího sena a slámy. Vzduchem zaznělo několik výbuchů, které způsobily exploze kanistrů.
Kůlna lehla popelem, jiná škoda nevznikla, všem se ulevilo. Díky této události se vyřešilo mnoho problémů, které nebyly před požárem zřejmé
· rozmnožení klíčů od hasičské zbrojnice
· bleskové sehnání nástavců na hydrant
· zakoupení zálohy hadic
· pořízení záložní baterie, která je neustále udržována pod napětím

Štěstí přeje připraveným, naštěstí přálo i nám.
Martin Kaska

Poloha obce
Náhodný obrázek
Návštěva hejtmana Středočeského kraje 26. července 2007 - 5
Návštěva hejtmana Středočeského kraje 26. července 2007
zobrazen: 262442
znmka: 2.00
Návštěvnost

Tento web site byl vytvoen prostednictvm phpRS. | Editace | Sprva webu: Ing. Petr Hanzl | sph.cz